..................................................................................................... کانون کار گروه های همیاری نور افرینش - مقایسه سیمای زن در شعر نازک الملائکه و عطار نیشابور

مقایسه سیمای زن در شعر نازک الملائکه و عطار نیشابور

نویسنده : کانون همیاری شنبه 5 اردیبهشت 1394 10:32 ق.ظ  •   

مسأله ی حضور زن در جامعه و چگونگی آن از جمله موضوعاتی است كه از دیرباز در جوامع انسانی مطرح بوده و پیرامون آن دیدگاه ها و نظریه های مختلف و گاه متناقضی نیز بیان شده است. این مسأله در كشورهای مسلمان خاورمیانه در عصر معاصر رنگ و بوی ویژه ای به خود گرفت؛ علت اصلی آن نیز به مذهبی بودن این جوامع، وجود باورهای غلط، جریان روشنفكری و تقابل سنت با مدرنیته در این كشورها باز می گشت. بر همین اساس، موضوع نگرش به زن در ادبیات و شعر معاصر نیز بازتاب قابل توجهی داشته و به كمتر شاعری در دوره ی معاصر برمی خوریم كه در شعر خود این امر را به چالش نكشیده و در مورد آن صحبتی نكرده باشد.

با توجه به این مهم، پژوهش حاضر، به بررسی تطبیقی دیدگاه دو شاعران ایرانی و عراقی در دوره مغول و عصر نهضت به مسأله زن پرداخته و تلاش كرده تا نوع نگرش آنها را در این زمینه مشخص نماییم. از جمله مباحثی که در شعر نازک الملائکه به آنها توجه شده می توان مباحث مربوط به حجاب زنان، ازدواج آنها، لزوم علم آموزی زنان، جایگاه زن در جامعه و شعر زنانه را نام برد.

از سوی دیگر در شعر عطار به مباحثی از قبیل اخلاق اجتماعی و دفاع از هویت زنان، وفاداری و حیله گری زنان پرداخته شده است. بحث هویت بخشی و توجه به اخلاق اجتماعی در شعر هر دو شاعر نمود دارد اما بر اساس دوره متفاوت این دو شاعر، طبیعتا نازک الملائکه با توجه به نمود مسأله جدید حقوق زنان در دوره نهضت مفاهیم جدیدی از این مقوله ارائه داده است که قابل توجه می باشد. شیوه ی كار نیز كتابخانه ای بوده و بر پایه ی توضیح و تحلیل مطالب و داده ها استوار بود.

 

نمونه ای از پروژه های انجام شده در کانون همیاری نور آفرینش

دیگر خدمات همیاری

انجام کلیه پروژه های دانشجویی و دانشگاهی

تبدیل پایان نامه به مقاله

پذیرش اکسپت مقالات isi

نگارش و چاپ مقالات isi

مشاوره نگارش مقاله isi  و isc

ترجمه تخصصی

چاپ و تالیف کتاب

تایپ و ویرایش

طراحی سایت و بهینه سازی

www.hamyari.irبرچسب ها: پذیرش اکسپت مقالات isi ، تبدیل پایان نامه به مقاله ، نگارش و چاپ مقالات isi ، چاپ و تالیف کتاب ، طراحی سایت و بهینه سازی ، مقاله ، پایان نامه ،

 
Click Here for Free Traffic!
Click Here for your Free Traffic!
https://www.onlinecasino.us/
http://www.digikala.com/BlueSmile/default.aspx?refId=2315ed47-ee32-4b91-b944-14fc02a311b5

سایت عاشقانه تفریحی کافه بارانی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic